Jak radzić sobie z impasami w negocjacjach

Każdej stronie negocjacji zależy na osiągnięciu satysfakcjonującego wyniku, niemniej jednak nie zawsze jest to możliwe. Impas w negocjacjach to stan, w którym strony nie autoagregują się ani do porozumienia, ani do wycofania się z negocjacji i często muszą szukać dalszych pomysłów, aby przezwyciężyć kryzys. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, jak radzić sobie z impasami w negocjacjach.

Impas w negocjacjach? Nie martw się!

Impas to sytuacja negocjacyjna, w której strony nie zgadzają się i nie mogą dojść do porozumienia, mimo starań. Pojawia się w kilku formach, ale jedno jest pewne – utrąca obydwie strony i sprawia, że negocjacje stają się ostatnią rzeczą, o jakiej myślisz. Te trudne sytuacje wynikają z tego, że strony chcą osiągnąć zbyt wiele, zanim zatwierdzą porozumienie i zanim wynegocjują kompromis. Jednak jest kilka dobrych sposobów na poradzenie sobie z tymi impasami.


Czy zainteresował Cię temat: Rozwój umiejętności przywódczych


Użyj swoich słuchaczy

Kiedy impas staje się prawdziwym problemem, odpowiedziem jest porozmawianie o problemie. Uważny słuchacz może okazać się bardzo przydatny w ustaleniu, co powoduje blokadę w negocjacjach. Omów swoją pozycję z perspektywy strony przeciwnej i oceń, czy twoje oczekiwania są słuszne.Jeśli twoje argumenty są poprawne, może to być krokiem naprzód w rozwiązaniu impasu.

Zaoferuj kompromis

Powiedz swojemu rozmówcy, że mogą oni mieć inne potrzeby, do których możesz się ustosunkować. Zaoferuj kompromis, który powstrzyma sytuację przed dalszym pogorszeniem. Czasami będziesz musiał zgodzić się z częściowym rozwiązaniem lub odłożyć zagadnienia do kolejnego spotkania, aby wynegocjować pełny kompromis.

Wykorzystaj niezadowolenie

Negocjacje mogą obie strony dezaktywować, jeśli przystąpią do pogwałcenia swojej pozycji i wezmą dobrze poinformowaną decyzję. Bądź otwarty na nowe sugestie, a następnie wykorzystaj swoją wiedzę do maksymalizacji korzyści i zminimalizowania negatywnych skutków.

Uważaj na haczyki

Sposób, w jaki można rozwiązać impas, może być trudny do przewidzenia. Czasami nierozważnie przyjmowane kroki mogą zakończyć rozmowę. Najważniejsze, to uważać na dowcipne porozumienia, które mogą skutkować pogorszeniem sytuacji.

Podsumowując

Negocjacje nie zawsze są nieskomplikowane. Ochroną przed impasami jest skupienie się na wspólnych interesach obu stron i zbudowanie solidnego zrozumienia ustaleniami doświadczonego mediatora. Za pomocą tych technik można efektywnie i łatwo przezwyciężyć trudności i osiągnąć dobre, a nawet wyjątkowe rezultaty.